Pompy ciepła jak działają, ile można zaoszczędzić?

Pompy ciepła jak działają, ile można zaoszczędzić?

Wśród nowoczesnych metod ogrzewania wymienia się przede wszystkim innowacyjne techniki wykorzystujące odnawialne źródła energii. Doskonałym przykładem mogą być pompy ciepła, coraz częściej stosowane w polskich domach. Pompy ciepła pozwalają na wyeliminowanie emisji do atmosfery pyłów, dymu oraz innych szkodliwych substancji powstających w trakcie spalania paliw konwencjonalnych. Takie urządzenia pozwalają też na znaczną oszczędność kosztów w stosunku do tradycyjnych metod grzewczych. W jaki sposób działają pompy ciepła i ile można zaoszczędzić dzięki ich używaniu? Zapraszamy do lektury.

Pompy ciepła są bardzo uniwersalnymi urządzeniami, pozwalają bowiem zarówno na zasilenie instalacji centralnego ogrzewania, jak i na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zasada działania pomp ciepła polega na wykorzystywaniu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i przetwarzanie jej w energię cieplną. Urządzenia pozwalają na przekazywaniu ciepła do instalacji dzięki wykorzystywaniu energii zgromadzonej w powietrzu, wodzie lub gruncie. W przypadku pomp ciepła nie powinno mówić się o „wytwarzaniu” energii, ponieważ urządzenia po prostu przekształcają energię pobraną z otoczenia na energię cieplną.

W zależności od wykorzystywanego źródła energii, istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Wybierając pompę musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę urządzenia oraz stopień skomplikowania instalacji, lecz także strefę klimatyczną, w której mieszkamy oraz wielkość działki i rodzaj gruntu. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie urządzenie wybrać, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Firmy zajmujące się instalowaniem pomp ciepła zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów, którzy z pewnością pomogą nam w doborze optymalnego rozwiązania.

Pierwszym rodzajem pomp ciepła jest urządzenie czerpiące energię z powietrza. Montaż takiej pompy jest zdecydowanie najmniej skomplikowany, jednakże korzystanie z niej niesie ze sobą pewne ograniczenia. Wspomnieć należy przede wszystkim o znacznym obniżeniu efektywności pompy w czasie, gdy następuje spadek temperatur. Gdy temperatura powietrza spada, pompa pobiera coraz więcej energii elektrycznej w celu przekazania do instalacji ilości ciepła niezbędnej do ogrzania domu. Dotyczy to zwłaszcza miesięcy zimowych, a więc okresu, gdy zapotrzebowanie na ciepło w budynku jest szczególnie wysokie. W naszej strefie klimatycznej takie rozwiązanie może okazać się zatem niezbyt skuteczne.

Lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie pompy powietrze/woda lub woda/woda. Instalacja takiego urządzenia może być jednak kłopotliwa, ponieważ aby możliwe było czerpanie ciepła zgromadzonego w wodzie konieczne jest wybudowanie studni głębinowej.

Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się pompa wykorzystująca energię cieplną zgromadzoną w gruncie. Instalacja takiego urządzenia jest dużo bardziej skomplikowana, jednak pozwala na skuteczne pobieranie ciepła z otoczenia nawet wówczas, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera.

Koszty eksploatacyjne pompy ciepła są niewielkie. Urządzenie zużywa bardzo małą ilość energii czerpanej z sieci elektrycznej (pobór prądu jest potrzebny wyłącznie do uruchomienia sprężarki). Energia potrzebna do zasilenia pompy będzie kosztowała nas znacznie mniej niż gaz czy olej stosowane w tradycyjnych kotłach na paliwa stałe. Największe oszczędności jesteśmy w stanie uzyskać używając gruntową pompę ciepła. W przypadku takiego rozwiązania, w ciągu 10 lat możemy liczyć nawet na oszczędności rzędu 30 tysięcy złotych w porównaniu z tradycyjnym kotłem olejowym.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *