Personalizacja automatyki budynkowej

Personalizacja automatyki budynkowej

W dzisiejszych czasach możemy korzystać z szeregu rozwiązań zwiększających komfort naszego życia. Coraz chętniej decydujemy się na stosowanie w naszych domach elementów inteligentnej automatyki. Rozwój nowoczesnych technologii jest intensywny jak nigdy dotąd, dlatego innowacyjne metody usprawniające naszą codzienność mamy właściwie na wyciągnięcie ręki (czy może raczej: na wyciągnięcie pilota). Wraz z rozwojem nowoczesnych systemów automatyki budynków obserwujemy coraz większe możliwości ich personalizacji. Na czym one polegają?

Po pierwsze należałoby wyjaśnić, czym właściwie jest automatyka budynkowa. Zgodnie z definicją, przyjmuje się, że automatyka budynkowa jest obsługiwaną komputerowo siecią różnorodnych urządzeń wykorzystywanych do sterowania pracą instalacji znajdujących się wewnątrz budynku. Wśród takich instalacji można wymienić na przykład system grzewczy oraz instalację elektryczną (w tym: oświetleniową). Używanie specjalistycznych urządzeń sterujących tymi instalacjami znacznie usprawnia pracę całego systemu i pozwala na wygodne zarządzanie poszczególnymi urządzeniami zgodnie z preferencjami użytkownika. Dzięki nowoczesnej automatyce budynkowej domownicy mogą łatwo sterować pracą urządzeń oraz w przystępny sposób wprowadzać modyfikacje w konfiguracji ich funkcji.

Systemy automatyki budynkowej dotyczą zarówno budownictwa mieszkalnego, jak również nieruchomości komercyjnych i przemysłowych. W przypadku dużych budynków, podsystemów do zarządzania pracą poszczególnych instalacji jest naprawdę sporo. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się nowoczesne technologie sieciowe, posiadające jeden centralny system sterowania automatycznego.

Systemy automatyki coraz częściej wdrażane są również do domów mieszkalnych. Spersonalizowane systemy używane w celu zarządzania pracą poszczególnych instalacji umożliwiają znaczne ułatwienia w zakresie obsługi urządzeń w obrębie danej instalacji. Inteligentne systemy automatyki pozwalają jednak na coś więcej – dzięki korzystaniu z personalizacji ustawień, każdy z użytkowników może dowolnie dostosowywać określone parametry zgodnie z własnymi upodobaniami.

Czym zatem jest personalizacja automatyki budynkowej? W dużym uproszczeniu opiera się ona na korzystaniu ze specjalnych programów, z których każdy odpowiada preferencjom konkretnego użytkownika. Chodzi o wykorzystywanie serii określonych ustawień, które zostają przypisane danemu domownikowi lub sytuacji. Dzięki temu każdy z mieszkańców zyskuje możliwość użycia specyficznych funkcji, a tym samym którym czuje się najbardziej komfortowo.

Personalizacja automatyki budynku może opierać się również na automatycznej adaptacji urządzenia sterującego do nawyków i przyzwyczajeń użytkowników. Przykładem może być „nauczenie się” przez system, o której godzinie dany domownik idzie spać, by właśnie o tej porze automatycznie wyłączyć oświetlenie w jego sypialni.

Automatyczne systemy personalizacji potrafią „nauczyć się” naprawdę dużo. Takie systemy są w stanie zapamiętać wszystkie czynności wykonywane przez danego domownika – od momentu zaparzenia porannej kawy, przez otwieranie bramy garażu i włączenie systemu alarmowego, aż po włączenie ogrzewania godzinę przed powrotem z pracy i ustawienie optymalnej temperatury w momencie położenia się do łóżka. Gdy system zapamięta poszczególne etapy, może następnie odtworzyć je zupełnie automatycznie. Ilość możliwych do zapamiętania konfiguracji jest naprawdę ogromna, dlatego umożliwia optymalne korzystanie z funkcjonalności inteligentnego domu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *