Inteligentny dom to dom przyszłości

Inteligentny dom to dom przyszłości

Wydawałoby się jeszcze do niedawna, że inteligentny dom to futurystyczny wymysł, który leży wciąż daleko poza naszym zasięgiem. Jednak obecnie mamy do czynienia z usprawnieniami i rozwiązaniami, które sprawiają, że zwykły dom staje się inteligentnym. Oczywiście, nie chodzi tutaj o rozum, jak w przypadku człowieka. Jednak niezaprzeczalnie życie w domu inteligentnym jest bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Być może jeszcze nasze domy nie rozmawiają z nami i nie robią dosłownie wszystkiego za nas, ale żyjemy w czasach, w których kawę z ekspresu można nastawić w telefonicznej aplikacji. Wiele możliwości stoi przed nami otworem, by nasz dom stał się bliższy ideału. 

Dom wie, do kogo zadzwonić
W dzisiejszych czasach wiele domostw prywatnych ma zainstalowany alarm antywłamaniowy. Ochrony nigdy zbyt wiele. Jednak alarm kojarzy nam się głównie z wyciem po uszkodzeniu zamków w drzwiach i oknach, co ma zaalarmować otoczenie o wtargnięciu. Współczesne alarmy jednak to o wiele więcej. Stanowią rozbudowane systemy, które wciąż pełnią podstawową funkcję ochronną przed włamaniami, ale także są w stanie wykrywać zagrożenia bardziej naturalne – pożary, zalania, usterki w obszarze domu. Inteligentny system zabezpieczeń będzie nawet mógł powiadomić właściciela i zadzwonić pod odpowiedni numer alarmowy w zależności od wykrytego zagrożenia. 

Oczy naszego domu
Monitoring nie jest dzisiaj niczym zaskakującym, niezależnie od miejsca. To także część inteligentnego domostwa. W takich domach napotkamy najczęściej intercom z funkcją wideodomofonu. Przykładem takiego sprzętu wysokiej jakości może być ten od firmy FIBARO. Inteligentny intercom zapewnia podgląd na sytuację przed wejściem budynku oraz komunikację pomiędzy gościem i gospodarzem. Urządzenie ma wbudowany obiektyw o zasięgu 180 stopni z opcją trybu nocnego oraz jakością full HD. To oznacza, że nie umknie nam żaden szczegół. W dodatku, obraz i dźwięk zostanie nagrany i zapisany na karcie SD. Jednak to nie koniec niespodzianek. Takie urządzenie pozwala na sterowanie aż dwiema bramami czy furtkami poprzez wpisanie kodu lub zbliżenie czujnika. Możemy kontrolować bramy również zdalnie. 

Inteligentne ciepło
Inną opcją dla inteligentnego domostwa są sterowniki dla takich urządzeń, jak kotły cieplne czy panele słoneczne. Dzięki nim, z łatwością można kontrolować proces wytwarzania ciepła i rozprowadzania go po zakątkach domu. Pozwala to na zapewnienie dogodnej dla domowników temperatury w całym domu, mając także na uwadze względy ekonomiczne. Możemy ustawić taką samą temperaturę w całym domu lub w konkretnych pomieszczeniach. Działa to na zasadzie kontrolowania ustawienia paneli lub zarządzaniu funkcjonowaniem pompą i wentylatorem w kotłach c.o. Kontrolujemy wentylator, by dostarczyć więcej lub mniej powietrza do kotła, co zmienia tempo spalania i tym samym temperaturę. W celu regulowania temperatury w domu przydatne okażą się także termostaty w pomieszczeniach. 

Inteligentny dom to nie tylko dom przyszłości, a dom dzisiaj. Użytkownikom na pewno będzie mieszkało się przyjemniej, gdy część rzeczy wykonają za nich odpowiednie oprogramowania i systemy. To zapewni poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Warto skorzystać z usług profesjonalistów przy instalowaniu i wyborze komponentów. Liderem w branży jest firma FIBARO, oferująca szeroki wybór sprzętu i sterowników odpowiednich dla inteligentnych domów. W dodatku możemy zawsze liczyć na pomoc ze strony obsługi oraz atrakcyjne ceny. Zamówienia można dokonać na stronie internetowej www.fibaro.com.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *